ZİNBAD BUTİK OTEL 1985 ten beri Kalkan’da güler yüzle ve Türk misafirperverliğinin en güzel örneğini veren personeli ile kendinizi evinizde hissettirmek üzere, 25 odalı “Butik Otel” kategorisinde hizmetinizde olup bütün odalar Klima,Led Tv ve Türk Kilimleri ile döşenmiştir.

  Otelimiz 01,01,2013 Tarihinden ihtibaren,odalar,resepsiyon ve restaurant komple yenilenmiştir . Otelimizin dış çevresi kalkanın tarihi dokusuna uygun olarak tanzim edilmiş olup,peysaj ve gece ışıklandırılması yapılarak güzel bir görünüm kazandırılmıştır.

Restaurantımız; Akdeniz mutfağı ile yöresel mezeler ve tatlarla zenginleştirilmiştir.

Otelimiz Merkez Çarşı’ya, limana ve plaja yürüyüş mesafesindedir. Limana inerken tarihi özelliklerini hala koruyan Merkez Çarşı’yı geçtikten sonra tipik Akdeniz mimarisini yansıtan, begonvil çiçekleri ile sarılmış dar sokaklar içinden yürüyerek Otelimize ulaşıyorsunuz. Personelimiz rüya gibi bir tatil geçirmenizi sağlamak için elinden geleni yapmak ve rehberlik etmek için güler yüzle sizleri bekliyor olacaktır.
YERİ :
Türkiye’nin Güney Batı köşesinde her geçen gün yıldızı parlayan bir tatil kasabasıdır. Kalkan Türkiye’nin en önemli tatil merkezi olan Antalya sınırları içerisinde (araba ile iki buçuk saat kadar) olup yine önemli turizm kasabaları olan Fethiye (araba ile bir saat kadar) ve Kaş’a (araba ile yarım saat) yakın bir konumdadır. Kalkan küçük bir yat marinasının etrafında ve dik yamaçlar üzerine yerleşmiş olan konumu sebebiyle her noktasından görülebilecek eşsiz ve büyüleyici manzaraları ile meşhurdur.

TARİHİ YERLER:
Kalkan günümüzden yaklaşık 3000 sene önce Likya Uygarlığının yaşadığı Antalya ve Fethiye arasındaki topraklarda bulunmaktadır. İlk yerleşenlerin Kaş’ın hemen karşısındakı Meis (Megistis) adasından gelen tüccarlar olduğuna inanılır. Korunaklı konumu nedeniyle kömür, ipek, zeytinyağı, şarap, pamuk, tahıl, susam, un ve üzüm gibi ürünleri taşıyan gemiler için bir ticari liman olarak kullanıldı. Kalkan Elmalı-Gömbe-Bezirgan yörelerinden gelen tarım ve orman ürünlerinin pazarlandığı ve yüklendiği bir liman olarak önemini korumuştur. Limana gelen mallar ise develerle Elmalı ve Xantos gibi iç kesimlere develerle taşınırdı.

Kalkan 1920 li yıllara kadar Kalamaki adıyla anılan eski bir Rum balıkçı köyüdür. O zamandan kalan kilise bugün cami olarak kullanılmaktadır. Kentin eski dokusunun bulunduğu bölüm koruma altında olup “Çarşı” olarak adlandırılır.
Günümüzden 2500 yıl önce yaşamış olan ünlü tarihçi Herodot’un “Dünyada yıldızlara en yakın yer” olarak bahsettiği söylenmektedir.

İKLİMİ :
Kurak ve sıcak yazları ve yağmurlu ve ılıman kışları ile tipik Akdeniz iklimi özellikleri taşımaktadır. Deniz suyu sıcaklığı nadiren 16 o nın altına düşmektedir. Sezon yüzme ve dalış sporları için 9 ay boyunca sürmektedir. Ortalama sıcaklık yazın 35 – 40 0 kışın ise 14 – 16 0 civarındadır. Yılın ortalama 300 günü güneşli olan beldemiz iklimi ile yabancıların sağlıklı yaşam içşn tercih ettikleri bir yerdir.

ULAŞIM :
Kente ulaşım genelde karayolu ile sağlanmaktadır. Havayolu ulaşımı genelde 130 Km. uzaklıktaki Dalaman Havalimanı üzerinden yapılmaktadır. Kalkan Antalya’ya 214 Km. Fethiye’ye ise 70 Km. uzaklıktadır. Yeni yapılan tüneller ve yollar sayesinde Dalaman Havalimanı ile Kalkan arası 1,5 saate kadar düşmüştür. Yaz sezonunda otogardan İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere her gün otobüs vardır. Ayrıca yine otogardan yakındaki kasabalara veya tarihi bölgelere (Kaş, Patara gibi) saat başı minibüs kalkmaktadır.

ALIŞVERİŞ :
Akdeniz’in tipik çiçeği begonvillerle dolu dar sokaklardaki “Çarşı” tarihi koruma alanı içerisindedir. Oradaki dükkanlarda her türlü elişleri ve giyecekler bulabilirsiniz. . Alışveriş haftada bir kere kurulan “Pazar” dan veya supermarketlerden de yapılabilir.

ÇEVRE :
Günümüzden 3000 yıl kadar önce dünyadaki ilk demokrasi örneği ile yönetilen Likya Uygarlığının yaşadığı Antalya ve Fethiye arasındaki toprakların hemen hemen ortasında bulunan Kalkan’da çok sayıda tarihi kent ve kalıntı bulunmaktadır. Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan 509 Km. uzunluğundaki Likya Yolu üzerinde olan Kalkan Fethiye tarafına giderken Patara, Xanthos, Letoon, Pınara ve Tlos antik sitelerine, Antalya tarafına giderken ise Simena ve Myra antik sitlerine yakındır. Sular şehri Saklıkent 8 Km. içerilere kadar giden kanyonu ile sıcak yaz günlerinde görülmesi gereken serin bir alternatiftir.
Beldemiz sınırları içinde kalan Kaputaş Plajı ise altın kumu ve turkuaz suları ile Türkiye’nin tanıtım filmlerinin vazgeçilmez öğesidir.
18 Km. uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise en büyük ikinci plajı olan Patara Plajı ise Kalkan’a 18 Kilometre uzaklıkta olup caretta carettaları ile inlü olup yörede görülmesi gereken yerlerden biridir.
Mavi Mağara ve Güvercin Mağarası’da konuklarımızın yoğun ziyaret ettiği yerlerdir. Bu tarihi ve doğal güzellikleri ziyaret için Kalkan’dan yapılan günlük turları seçebilir veya araç kiralama yolu ile günübirlik ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Yat Limanından günlük tekne gezilerine katılabilir ve bölgeyi bir de denizden keşfedebilirsiniz.

SPOR :
Eşsiz denizaltı manzaraları nedeniyle dalış bölgedeki en önemli spor etkinliğidir. Dalma sporu ile ilgili eğitim profesyonel eğiticiler tarafından verilmektedir. Bölgemizin iklim özellikleri dalma sporu etkinliklerini 9 ay boyunca mümkün kılmaktadır.

Kalkan üç taraftan dağlarla çevrili ve çanak bir yapıya sahiptir. Böyle bir çanaksı yapının içindeki rüzgar yamaç paraşütü için ideal bir ortam sağlamaktadır. 1050 metre yüksekteki platformlardan yapılan yamaç paraşütü atlayışı 15 ile 25 dakika arasındadır. Kalkan’a yarım saat mesafedeki Eşen Çayı üzerinde rafting ve kano sporları yapılabilir. Su kayağı, jet ski, ringo v.s. gibi her türlü su sporları profesyonel firmalarca yapılmaktadır.